Kas oled kuulnud vastutustundlikust mängimisest? Tegemist on kasiinode, mängutootjate, riikide ja mängijate jaoks väga olulise teemaga, sest tagab selle, et meelelahutuse kogemus toimuks turvalises keskkonnas.

Eestis on hasartmängude pakkumine rangelt reguleeritud ja kõik operaatorid peavad tagama, et tagatud on turvaline ja aus kohtlemine kõigile mängijatele.

Kui hobist saab sõltuvus

Tehnoloogia areneb väga kiiresti ning arvutimängusõltuvus on juba ammu päris teema. Eriti noored on väga haavatavad. Võib vabalt juhtuda, et noor inimene eelistab reaalse elu probleemidega tegelemise asemel märksa põnevamas virtuaalmaailmas oma aega veeta.

See on ka üks põhjus, miks näiteks hasartmänge ei tohi mängida enne 21 sünnipäeva. Spordi peale panustada saab küll juba alates 18 eluaastast, ehk täisealiseks saades.

Online kasiinod on kohustatud pakkuma kõigile mängijatele võimalust seada oma kontole sissemakse-, läbimängimise- ja ajaline piirang mängimisele. See tagab, et mängijad hindavad oma võimalusi ja seavad omale piirangud, et mitte kulutada rohkem kui nad saavad endale lubada.

Kuidas mängida vastutustundlikult?

Tõenäoliselt ei ole see kõige esimene küsimus, mille peale mõeldakse, kui meelde tuleb kasiino, lõbus aja veetmine ja igapäeva rutiinist väljarebimine. Veel reegleid, milleks!?

Tegelikult on vastutustundlik mängimine väga aktuaalne teema nii operaatorite kui ka mängijate hulgas. Mängijate teadlikkus on tõusnud üle maailma ja nii ka Eestis. Tegemist pole mingi uue reegli või ebamugavusega. Vastutustundlik mängimine ja selle elluviimine teeb tegelikult mängija elu lihtsamaks.

Pane piirid kohe paika

Leiad uue mängukoha ja tahad oma õnne kohe proovile panna. Soovitame alustada hoopis sellest, et mõtled kiirelt läbi kui palju saad üldse hasartmängude peale raha kulutada. Kuu alguses, kui palk käes, võib selline tegutsemine tunduda ülemõtlemisena, kuid tegelikult tasub kuhjaga ära.

Milliseid vastutustundliku mängimise tööriistu pakutakse?

Vastutustundlik mängimine pole lihtsalt mingi sõnakõlks. Eesti seadusandjad ja Maksu-ja Tolliamet on palju vaeva näinud, et mänguoperaatorid pakuks turvalist keskkonda kõigile mänguritele.

Võib üsna julgelt väita, et litsentsiga kasiinod Eestis järgivad kõik vastutustundliku mängimise pakkumise põhimõtteid. Kui puuduvad nõutud hoiatused ja suunised alustavale mängijale, teevad vastavad ametnikud mängukohale kärmelt märkuse selle kohta. Korduva rikkumise korral võib operaator Eesti tegevusloast ka ilma jääda.

mängivastutustundlikult

Igal mängijal, kes valib mängukohaks Eestis tegevusluba omava mängukoha, on õigus paluda hasartmängu korraldajalt seada endale järgmised piirangud:

1. ülempiir lubatud panuse suurusele
2. teatud perioodi jooksul maksimaalne lubatud panuste ülempiir
3. ajaline piirangu mängusessiooni kohta
4. mängupiirang kuuest kuuest kolme aastani.

Kõigi eelnimetatud piirangute eesmärgiks on pakkuda mängijale võimalust meelelahutuseks, samal ajal tehes seda kontrollitult ning mitte rohkem kui saadakse endale lubada.

Enamikes online mänguportaalides on vastutustundliku mängimise tööriistad väga paindlikud ja neid saab ise mugavalt omale seadistada. Teatud tingimustel saab piiraguid ka tühistada, kuid rakendub ooteperiood olenevalt piirangu tüübist.

Mida teha, kui tunned, et vajad abi?

Kui tunned, et mängimine väljub kontrolli alt ja hakkab igapäeva elu segama, ei pruugi enam abi olla ainult eelkirjeldatud mängupiirangutest. Võib juhtuda, et pead omale Maksu-ja Tolliameti vahendusel laskma peale panna õnnemängude mängimise piirangu, mis garanteerib, et sa ei saa valitud ajaperioodi jooksul(näiteks üks aasta) üheski Eesti online kasiinos pärisraha peale panuseid teha.

Litsentseeritud online kasiinod on kohustatud enne mängija pärisraha peale panustama lubamist veenduma, et tegemist on vähemalt 21- aastase isikuga, kellel ei ole õnnemängude mängimise piirangut.

Mängukeeld

Kui tunned, et mängimisest on villand või et vajad pikemat puhkust, on lahendus tegelikult kohe varnast võtta. Eesti Maksu-ja Tolliametiga koostöös saab õnnemängud enda jaoks täiesti ära keelata.

maksuamet

Logi sisse Maksu-ja Tolliameti keskkonda, vali “Registrid ja päringud” ja menüüst “Hasartmängu piirangu registreerimine”. Kliki enda nime peale ja saad valida, kas soovid piirangut õnnemängudele, lotole, totole, ühele neist või kõigile kolmele.

Saad valida perioodi 6-36 kuuni ja kinnitada valiku. Valitud ajaperioodi möödudes tuleb piirang uuesti eemaldada, vastaselt juhul jääb see kehtima.

Hasartmängude mängimise piirang tagab selle, et üheski Eesti hasartmänguportaalis ega maapealses kasiinos ei saa sinu andmetega kontot luua ega sissemakseid teha.

Kokkuvõte

Hasartmängude mängimine on põnev ja lõbus ajaviide, kuid sellega seoses on palju eksiarvamusi. Pole saladus, et on teatud protsent mängijaid, kellel kujuneb välja probleemne mängimine ja isegi patoloogiline sõltuvus, mis on juba väga tõsine probleem.

Meie ülesandeks on mängijaid teavitada, et sõltuvus või probleemne mängimine ei ole häbiasi ning võib tegelikult juhtuda igaühega. Samamoodi võib liiale minna mistahes teise hea asjaga nagu šoppamine, arvutimängud või söömine.

Oluline on tegutseda kohe, kui ilmnevad esimesed tunnused, et kasiinos panuste tegemine võib olla hakanud igapäeva elu kuidagi segama.

Loe rohkem probleemse mängimise kohta Hasartmängusõltuvuse Nõustamiskeskuse lehel.